קורות חיים

פרופ’ אריה אלדד (נולד ב-1 במאי 1950, י”ד באייר ה’תש”י), קצין רפואה ראשי לשעבר, פרופסור לרפואה וחבר כנסת מטעם האיחוד הלאומי.

אלדד נולד בתל אביב בשנת 1950, בן לישראל אלדד, שהיה אחד ממנהיגי לח”י, ולבתיה ושיץ-אלדד.

בשנות ה־70 היה אלדד בין מגישי תוכנית הרדיו לנוער “חתול בשק” ברשת א’ של קול ישראל, שם עבד בין היתר לצידם של השחקנית עליזה רוזן והסופר דויד גרוסמן. אלדד אף כתב כמה תסכיתים והגיש אותם בקולו. בין היתר כתב והגיש את התסכית “שכרון סיני” המבוסס על חוויותיו כרופא בסיני לפני מסירתה למצרים, ומתאר את חייהם של הבדואים תושבי חצי האי. ואת התסכית “מערת השד השחור” המתאר את חדירתם של ילדים אל בין חומותיו של מנזר המצלבה המסתורי.

קריירה מקצועית

אלדד למד רפואה באוניברסיטת תל אביב, שם קיבל תואר דוקטור. עם סיום לימודיו התגייס אלדד לצה”ל ושירת בחיל הרפואה. ב-1997 קודם לדרגת תת-אלוף ומונה לקצין רפואה ראשי. בשנות עבודתו התמחה בטיפול בכוויות, מהן סבלו בעיקר לוחמי חיל השריון, והוא נחשב לאחד המומחים הגדולים בארץ ובעולם בתחום זה. אלדד זכה גם בפרס אוונס מהאגודה האמריקנית לטיפול בכוויות (American Burns Treatment Association).

בשנת 2000 השתחרר מצה”ל, והתמנה לעמוד בראשות המחלקה לכירורגיה פלסטית והיחידה לטיפול בכוויות בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. אלדד משמש פרופסור לכירורגיה פלסטית בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים וממשיך ללמד סטודנטים גם בשנות כהונתו בכנסת.

אלדד חבר במספר עמותות ציבוריות, שאת חלקן הוא ייסד: מייסד ויו”ר האיגוד הישראלי לכוויות, המנהל הרפואי של מאגר העור הלאומי, פעיל באיגודים בינלאומיים למחקר וטיפול בכוויות, חבר העמותה להנצחת חללי לח”י, וחבר בחוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי.

קריירה פוליטית

לקראת הבחירות לכנסת השש עשרה שנערכו בשנת 2003, פרש אלדד מעבודתו בבית החולים, הצטרף למפלגת “מולדת” ושובץ בה במקום השני, אחרי בנימין אלון. רשימת מולדת התמודדה בבחירות במסגרת רשימת האיחוד הלאומי, ואלדד שובץ ברשימה זו במקום השביעי, ונבחר לכנסת. אלדד נחשב לפרלמנטר חרוץ, הגון וישר שלא מהסס לומר את דעתו. מסיבות אלה מונה ליושב ראש ועדת האתיקה בכנסת השש-עשרה וחבר בוועדה זו בכנסת הנוכחית.

בדעותיו הפוליטיות, אלדד שייך לציונות הרוויזיוניסטית מבית מדרשו של זאב ז’בוטינסקי. הוא מאמין בזכותם של היהודים להתיישב בכל שטחי ארץ ישראל ומתנגד נחרצות להקמת מדינה פלסטינית ממערב לירדן, מהלך שהוא מגדיר כאסון”. אלדד מציע שיקום של הפליטים הפלסטינים בארצות ערב, והוא תומך בטרנספר מרצון של ערביי יש”ע לירדן וארצות אחרות. הוא מוביל את התכנית המדינית “ירדן היא פלשתין”.

בשנת 2005 פעל אלדד בחריפות נגד תוכנית ההתנתקות. בשלב מסוים אף העתיק את מגוריו מכפר אדומים לשא-נור, וכן בנה אתר אינטרנט שבו הוא קורא למרי אזרחי לא אלים כנגד תוכנית ההתנתקות. אלדד יזם הקמת ועדת חקירה פרלמנטארית שתחקור את השחיתות במוסדות השלטון ועל אף התנגדויות של חברי הכנסת בסיעות שונות.

לקראת הבחירות לכנסת השבע עשרה, עם איחודן של האיחוד הלאומי והמפד”ל לרשימה אחת היא האיחוד הלאומי-מפד”ל, מוקם אלדד במקום השמיני ברשימה המשותפת.

ב-1 בפברואר 2006 הגיע למאחז עמונה בעת הריסת תשעת הבתים. אלדד היה אחד מהפצועים באירועים. אלדד תבע על כך את מדינת ישראל, אך באוקטובר 2008 דחה בית משפט השלום בירושלים את תביעתו, כיון שעל פי קביעת בית המשפט נכות של 10% שנגרמה לחבר כנסת היא בגדר הפעלת כוח סביר.

לקראת הבחירות לכנסת ה18 התכוונה מפלגת מולדת להתמזג במפלגת “הבית היהודי” (מיזוג שלא התרחש בסופו של דבר) אלדד הקים אז את מפלגת “התקווה” שהיא חלק מסיעת האיחוד הלאומי בכנסת ה18.

במהלך כהונתו בכנסת, יזם אלדד את חקיקת שורת חוקים, ובהם:

 • תיקון לחוק הביטוח הלאומי השולל קבלת גימלה במקרה שבו הזכות לקבלת הגימלה נוצרה בנסיבות של ביצוע פשע על רקע לאומני
 • חוק המסדיר את פעילותה ומעמדה של הספרייה הלאומית
 • חוק המסדיר את הפיקוח על מחקר מחוללי מחלות ביולוגיים (חיידקים, נגיפים וכיוצאים באלה) (יחד עם יובל שטייניץ)
 • הרחבת תחולתו של חוק התשלומים לפדויי שבי, כך שיחול גם על פעילי מחתרות שנאסרו לפני 1947 (יחד עם חברי כנסת נוספים
 • חוק האוסר על יציאה שלא כדין לאיראן
 • חוק להנצחת זכרו של רחבעם זאבי
 • תיקון לחוק רישוי עסקים המחייב התקנת מד רעש במועדונים ובדיסקוטקים (יחד עם לאה נס)
 • חוקי מקצועות הבריאות, חוק השתלת איברים, ותיקונים לפקודת הרופאים.

אלדד ידוע במלחמתו בשחיתות השלטונית. בכנסת ה-16 הוא עמד בראש ועדת האתיקה. בשנת 2007 זכה באות אביר איכות השלטון המוענק על ידי התנועה לאיכות השלטון, ובספטמבר 2008 קיבל את אות אומ”ץ. בכנסת ה16 ה 17 וה18 הוא עומד בראש שדולת הכנסת למאבק בשחיתות.
בכנסת ה18 הוא עומד, יחד עם ח”כ זאב אלקין, בראש שדולת ארץ ישראל בכנסת – השדולה הגדולה ביותר בכנסת עם יותר מ40 חברים. בראש שדולה זו הוא הוביל את המאבקים לחידוש הבניה ביהודה ובשומרון ולמניעת יישובים יהודיים.

הוא מתגורר בכפר אדומים, נשוי לאליאורה, ואב לחמישה ילדים.

בתו הבכורה, קרני אלדד, היא זמרת נודעת ובעבר שימשה בתפקיד העוזרת הפרלמנטארית של חבר הכנסת אורי יהודה אריאל.

פרסומים וספרים

 • “ירושלים אתגר” – ד”ר ישראל וד”ר אריה אלדד (הוצאת כרטא)
 • חתול בשק – סיפורי ילדים – (הוצאת תמוז)
 • שכרון סיני – סיפורי ילדים – (הוצאת כתר)
 • כ-120 מאמרים מקצועיים בכירורגיה פלסטית – כוויות, רפואה צבאית, בריאות הציבור