דף הבית > מאמרים > מעריב סופהשבוע > נתניהו, הליכוד לימינך! מעריב 14 פברואר 2017
14/02/2017
נתניהו, הליכוד לימינך! מעריב 14 פברואר 2017

נתניהו, הליכוד לימינך!
פרופ’ אריה אלדד

מודעת ענק תפסה עמוד שלם ב”הארץ” בתחילת השבוע. עשרות רבות של חברי מרכז הליכוד חתמו מתחת לכותרת האמורה ללוות את נתניהו במסעו לפגישה ראשונה עם טראמפ :” נתניהו, הליכוד לימינך!” ומתחת לכותרת,לפני שחתמו, כתבו:”אנו, חברי מרכז הליכוד, מצהירים אמונים לארץ ישראל, וקוראים לבנות בכל ההתיישבות”.
לכאורה : סתירה בין ההבטחה שבכותרת לתוכן ההצהרה. שהרי בידוע כי נתניהו הצהיר, ושב והצהיר אי-נאמנות לארץ ישראל. שום אדם אינו יכול להיחשב נאמן לארץ ישראל אם הוא מכריז כי הוא מחוייב ל”תכנית שתי המדינות”. שהרי במרכזה – הקמת מדינה ערבית ממערב לירדן, לצדה של מדינת ישראל. ומה על האמת בפרסום?
אלא שמנסחי המודעה התכוונו, אולי מבלי דעת , בדיוק למה שכתבו : הליכוד ברובו הגדול נמצא היום מימין לנתניהו. ראש הממשלה הוא כמעט הסמן השמאלי בליכוד. שהרי אפילו ח”כ בני בגין הנחשב בקרב רבים מחברי מרכז הליכוד ל”שמאלני” בגלל תמיכתו בעקירת עמונה, מעמד בג”צ, ותכניתו למסירת מאות אלפי דונמים לבדואים בנגב – אפילו הוא מתנגד להקמת מדינה פלשתינאית ממערב לירדן. לפחות בסיעת הליכוד בכנסת אין כאלו התומכים בפה מלא בחלוקת הארץ. ותומכי נתניהו , כמלחכי פנכה חרוצים, מוצאים ק”ן טעמים לטהר את שרץ תמיכתו במדינה פלשתינאית. רוב הליכוד הוא באמת הרבה ימינה מנתניהו. רק תאוות השלטון הבלתי מרוסנת שלהם מנעה מהם בעבר ומונעת מהם בהווה להחליף את מנהיג מפלגתם שהפר את מצעי הליכוד, שהגדירו שוב ושוב כי בין הירדן לא תקום ישות מדינית בנוסף על מדינת ישראל.
כשהשר זאב אלקין נשאל על “נאום בר אילן” של ראש הממשלה הוא מודיע שהוא חולק עליו בענין זה, וערב נסיעתו של ראש הממשלה לוושינגטון חזר אלקין ותמך בהחלת ריבונות “בשלבים” על יהודה והשומרון. השר בנט וחברי הבית היהודי תובעים בפה מלא שנתניהו לא יעז לומר בוושינגטון אף מילה על “מדינה פלשתינאית”, ומאיימים ברעידת אדמה, אם זו תוזכר שם. ולפיכך בסיס התמיכה הלאומי של נתניהו , בליכוד ומחוצה לו, מתנגד לתמיכתו בתכנית שתי המדינות, ונמצא ימינה לנתניהו. ראש הממשלה מבין כי תמיכה בתכנית בהודעת הסיכום שלו לאחר הפגישה עם טראמפ, עלולה לגרום לו לאבד את ה”בייס” שלו, זה היקר ללבו כל כך. אם הוא מוכן לטובת מדינה פלשתינאית לוותר עליו – אולי אות הוא וסימן כי גם הוא מבין שזו כהונתו האחרונה ושוב לא יזדקק לבסיס התמיכה שלו. אולי לכן הזכיר בישיבת הקבינט ערב צאתו לוושינגטון כי כבר בשיחתו הראשונה עם טראמפ למחרת בחירתו הוא התחייב על נאמנותו לתכנית, ותלה את הסיבות לכישלונה רק בסרבנות הערבים. וכל אלו המצקצקים בשפתיהם ותוהים מדוע נסוג טראמפ מהצהרותיו ערב הבחירות מתעלמים כנראה משיחה זו. אי אפשר לצפות מטראמפ לעמוד יחד עם הליכוד, מימין לנתניהו. אם ראש ממשלת ישראל עצמו מזדרז להתחייב – למה צריך נשיא ארה”ב לריב עם כל העולם בשבילנו?
אוי לו לליכוד , ואוי לה למדינת ישראל, אם מה שמפריד בינינו לבין ויתור על ארץ ישראל ההיסטורית הוא סרבנות ערבית ולא רצון לאומי חיובי יהודי. עוד לפני הפגישה כבר ברור כי נתניהו מתכוון להחמיץ ביודעין הזדמנות היסטורית להוציא את ישראל מהמבוי הסתום של חמישים שנות “כיבוש”. אין לו כוונה להמיר אותו בריבונות. זה גדול עליו.

images

כתבות נוספות