דף הבית > מאמרים > שדולת ארץ ישראל > יודע צדיק. מעריב סופהשבוע 14 יולי 2017
14/07/2017
יודע צדיק. מעריב סופהשבוע 14 יולי 2017

imagesיודע צדיק.
פרופ’ אריה אלדד

באוגוסט 2016 הציג שר הביטחון אביגדור ליברמן, לקבינט וגם לתקשורת, את תכנית “המקלות והגזרים” שלו. מערכת הביטחון מיפתה וצבעה ב”ירוק” 15 ערים וכפרים ערבים ביו”ש שמתוכם לא יצאו מחבלים לפעולות רצח וחבלה. יישובים אלו, ובהם קלקיליה, היו אמורים לזכות להטבות שונות, ובהן הרחבת שטחי המתאר של היישובים הללו על חשבון שטחי C, אותם שטחים הנמצאים בשליטה ביטחונית ואזרחית מלאה של ישראל. כשהוצגה התכנית לקבינט לא נרשמו התנגדויות. רק לפני כחודש , כשנחשפו הפרטים לגבי קלקיליה – הזדעקו רבים משרי הבית היהודי והליכוד וטענו שהוליכו אותם שולל. הם טענו כי הניחו להם להבין כי מדובר ב”הלבנה” של מבנים קיימים, ועתה מסתבר כי בכוונת המנהל האזרחי בהנחייתו של שר הביטחון לאשר הרחבת קלקיליה ב2500 דונם, ותוספת של 14000 יחידות דיור ( כאשר כ-6300 מהן, לדברי ליברמן, כבר “שווקו”, כלומר אושרו סופית לביצוע). התכנית כולה עשויה להכפיל את אוכלוסיית קלקיליה, זו התקועה ממש בתוך “המתניים הצרות” של ישראל. ולהפוך אותה לעיר של כ150000 תושבים. רבים מהתושבים החדשים עתידים להגיע אליה משכם וג’נין, ערים הצבועות אדום במפת הטרור. רק השבוע נתקל כוח מגלן בג’נין במארב ירי ומטענים , והרג שני מחבלים. ובכן תושבים “אדומים” מג’נין עתידים להכפיל את אוכלוסיית “קלקיליה הירוקה”. במרחק צבע מכביש 6. נתניהו נבהל מלחץ שרי הימין בממשלה , ומהרעש שהצליחו להקים נאמני ארץ ישראל ומתפקדיהם בליכוד, וקבע דיון מחודש בתכנית. ביום ד’ השבוע התקיים הדיון. לתכנית התנגדו ששה מתוך עשרת שרי הקבינט . בנט ושקד, אלקין ישראל כץ וארדן – הביעו התנגדות גלויה, גלעד ארדן גם פנה לראש הממשלה וביקש כי הדיון יתקיים בממשלה כי תוצאותיו “עלולות לקבוע את גבולות המדינה”. וגם יואב גלנט – המנסה להפוך ל”ביטחוניסט” הבא של הליכוד, התנגד ככל הנראה. נתניהו – כמו נתניהו – לא קיים הצבעה נוכח הרוב הברור נגדו, והתכנית “הוקפאה” לפי שעה, כשנקבע דיון המשך. למתי? כשנתניהו יצליח לכופף חלק מהמתנגדים. את ישיבת סיעת “ישראל ביתנו” ביום ב’ השבוע פתח שר הביטחון ליברמן בהצהרה הבוטחת כי “”יחידות הדיור בקלקיליה כבר יוצאות לשיווק” והוסיף כי “אין מקום לוויכוח בעניין”. הוא לא נשמע מודאג ביחס לאפשרות כי הקבינט יבטל את האישור להרחבת קלקיליה.
באותו יום קיימנו – עמיתי בן כספית ואני – ראיון נרחב עם שר הביטחון ברדיו 103. ליברמן היה נחרץ למדי. ” מי שמתנגד (להרחבת קלקיליה) הוא מי שאין לו מושג על מה הוא מדבר, מעולם לא סייר שם ולא מבין את הטופוגרפיה או את התנאים הביטחוניים. כל קלקיליה כלואה בגדר ביטחון שאנחנו הקמנו. בתוך הגדרות יש אדמות פרטיות שנחשבות שטח C. יש שם רק פלשתינאים ולכן אני לא רואה למה לא לתת שם תמריץ חיובי. קלקיליה בגל הפיגועים הנוכחי הוציאה חצי פיגוע אחד. ניסיון דריסה שעד היום לא ברור אם היה תושב העיר או לא.”
נשמע משכנע? אביה ריש, עורכת בערוץ 20 בדקה את האמירה האחרונה. חודשיים לאחר פרסום “המקלות והגזרים” יצא מהעיר מחבל בן 18 וניסה לדקור חיילים בצומת תפוח. המחבל יוסף יאסר סוילם נעצר בעיר בחודש מרץ אחרי שהונחה בידי החיזבאללה לבצע פיגועים כולל חטיפה. באפריל – ניסיון דקירה במברג במוצב צה”ל סמוך לעיר. ביוני – הופעל מטען חבלה על כוח צה”ל סמוך לעיר. פיגועים נוספים בוצעו בחודשים הסמוכים לפרסום התכנית, כך שלא לגמרי ברור במה זכתה קלקיליה להיצבע “ירוק” כעיר ללא פיגועים.
בהמשך הראיון שאלתי , אם כבר מאשרים בנייה ערבית בשטחי C מדוע לא לכרוך את האישור גם באישור בנייה נרחבת גם ליהודים בשטחים אלו. בשטח E1 למשל. ליברמן היה מצויד בנתונים : “מספר שיווקי הבניה ליהודים בחצי השנה האחרונה – 1350 יחידות דיור – מהווה שיא בהשוואה לתקופות הגבלת הבניה בימי הנשיא בוש והנשיא אובמה…. בשטחי C מתגוררים 440000 יהודים ו230000 פלשתינאים ואנחנו מחויבים לפי החוק וגם לפי פסיקות בג”צ לדאוג גם לאוכלוסייה הערבית”. על מוקש E1 הוא לא עלה ולא ענה.
כשהייתי חבר בועדת משנה לאיו”ש של ועדת החוץ והביטחון סרבו המנהל האזרחי ומתאם הפעולות בשטחים למסור נתונים לגבי מספר הערבים המתגוררים בשטחי C, או נתונים לגבי היקף הבניה הערבית בשטח זה וכמה בתים לא חוקיים כאלו הורסים מידי שנה. לפני כשלוש שנים נמסר כי מספר הערבים המתגוררים בשטחי C הוא כ- 100000. איך לפתע גדל מספרם פי 2.3? התשובה פשוטה: אם המנהל האזרחי אינו אוכף חוק על הערבים, אינו מונע “הגירה” משטחי A או B אל תוך שטחי C, אינו נאבק בבניה הבלתי חוקית שלהם בשטח זה , בנייה המתקיימת בסיוע מסיבי של האיחוד האירופי, אם המנהל מקצה שטחי C לטובת הכפלת אוכלוסיית קלקיליה (שטח A ) אל תוך שטחי C – אפשר להגיע במהירות רבה גם למספרים גדולים הרבה יותר. דומה כי המנהל האזרחי, בעצימת עין או באישור ראש הממשלה, מנסה להפוך את השטח הזה, שבו יש עדיין רוב עצום של יהודים – לשטח בו יש רוב ערבי, כדי להקשות על אפשרות סיפוח השטח לישראל. שר הביטחון אינו מתנגד כידוע להקמת מדינה פלשתינאית בשטחי יו”ש. יתירה מזאת, הוא גם מציע לספח אליה שטחים נוספים, על תושביהם, מתוך שטחי מדינת ישראל המיושבים בערבים, באיזור המשולש וואדי ערה. דומה כי שר הביטחון מודאג מאד באשר לגיזרתה של מדינת ישראל ומבקש להצר עוד יותר את מותניה. ובאשר לבנייה יהודית : ליברמן עצמו מודה כי אף שמספר היהודים בשטחי C – גדול פי שניים ממספר הערבים , אושרו רק 1350 יחידות דיור ליהודים לעומת 6300 לערבים – בקלקיליה בלבד! ולך תדע כמה עוד אושרו במקומות אחרים.
בהמשך הראיון , ולכאורה בלי כל קשר לנושא הקודם, הגן ליברמן על ראש הממשלה בפרשת הצוללות : אין למהר ולחרוץ משפט. “יש למצות את כל ההליכים.” אמר, וגם והזכיר שההליכים בחקירות שנוהלו נגדו נמשכו 17 שנה… באשר למעורבותו בפרשה של עו”ד שמרון, קרובו ואיש סודו של ראש הממשלה, הנחקר בפרשה ונתון במעצר בית, אמר שר הביטחון : “לעו”ד שמרון משרד עורכי דין ותיק מאוד. זה משרד שיש בו מאות או אלפי לקוחות, ואני לא יודע אם נתניהו מכיר את כל הלקוחות. לתחושתי, כמי שמכיר היטב גם את שמרון ואת ראש הממשלה, אני יכול לומר בסבירות גבוהה שהוא לא ידע על מעורבותו של שמרון בכך”. ליברמן אכן מכיר היטב את ראש הממשלה. הוא יודע שתמיכה כזאת תקל על נתניהו לגבות את שר הביטחון בענין הרחבת קלקיליה . מה גם שככל הנראה הכיר היטב את התכנית ותמך בה לפני שהתעוררה הסערה בחוגי הימין. יודע צדיק נפש ראש ממשלתו.

כתבות נוספות