דף הבית > מעריב סופהשבוע > ביזיון לאומי. מעריב 5 דצמבר 2017
05/12/2017
ביזיון לאומי. מעריב 5 דצמבר 2017

imagesביזיון לאומי.
פרופ’ אריה אלדד

“הזקן מנהריים” פנחס רוטנברג , שהביא את החשמל לארץ ישראל, והמשוררות זלדה ואלזה לסקר שילר. מנחם בגין ור’ עובדיה מברטנורא. אורי צבי גרינברג וש”י עגנון. הנביאים חגי ומלאכי מימי ראשית הבית השני , והרב קוק. “אור החיים” הקדוש והרמב”ן, פיינשטיין וברזאני,עולי הגרדום שפוצצו עצמם בתא המוות, יואל משה סלומון והנרייטה סאלד. אליעזר בן יהודה ור’ יהודה החסיד, ניסים גיני, בן 10, החייל הצעיר ביותר שנפל בקרב במלחמת העצמאות. וכל המתים שנעקרו מקבריהם בחורבן גוש קטיף והובאו ירושלימה.
וליד אורי צבי גרינברג- גם אבא שלי ואמא שלי.
בבית הקברות בהר הזיתים נחים כולם. הם ועוד רבבות. שלושת אלפים שנה קוברים יהודי ירושלים את מתיהם בהר הזיתים, אל מול הר הבית. אין עם בעולם שיש לו פנתיאון כזה שבו קבורים נביאים וכוהנים, ראשי העם ופשוטי העם, משורריו וסופריו, לוחמיו וחלוציו. זה לצד זה. זה על זה. בשנים שהר הזיתים היה כבוש בידי ממלכת ירדן – חולל בית הקברות וחלקים גדולים ממנו נהרסו. סללו עליו כביש, ריסקו את המצבות או השתמשו בהן לריצוף מחנה צבאי של הלגיון. לאחר מלחמת ששת הימים החלה מלאכת השיקום. זיהוי הקברים, מיפוי, שיקום המצבות וחידושן. ועדיין אלפי מצבות שבורות ובלתי מזוהות מוטלות בו. כל יום עובדים שם, מגדרים, מקימים עמודי תאורה, משפצים. ומה שבונים ביום – באים ערבים והורסים בלילה.
שנים רבות נמשכת גם ההתנכלות לפוקדים את קברי בני משפחתם. מארבי אבנים, ובקבוקי תבערה, שוד, ניסיונות לינץ’ שעד היום רק בנס לא הסתיימו ברצח. ילדי בתי הספר הערבים שעל ההר יוצאים בהפסקות להשליך אבנים. ובלילות – מעשי ונדליזם והרס לאומני, ניפוץ מצבות , השלכת אשפה ופגרי בעלי חיים. וגם מקימים מבנים לא חוקיים ונוגסים בשטח בית הקברות. לאחרונה שוב מרחיבים מסגד הסמוך להר ופולשים לשטחו.
לשום עם בעולם אין פנתיאון כזה שהוא עדיין בית קברות פעיל. וכגודל חשיבותו – כן גודל ההזנחה הרשלנות , אובדן הריבונות ובזבוז המשאבים.
ממשלות ישראל משקיעות בעשור האחרון עשרות מיליוני שקלים בשיפוץ ההר. אבל ההפקרות נמשכת. עיריית ירושלים שבתחומה נמצא בית הקברות אינה מופקדת על מניעת פיגועי הרס לאומניים, המשטרה טוענת שהשמיכה קצרה, אמנם , לאחר לחץ שנמשך שנים – הוקמה סמוך להר תחנת משטרה, אבל ההתנכלויות לא פסקו. משרד השיכון ( עיוות היסטורי הנמשך שנים רבות) מספק ליווי למבקשים לעלות להר, המשרד לענייני דתות אינו רוצה או אינו יכול לאכוף מרותו על חברות הקדישא הרבות בהר.
ביום שמתפרסם מאמר זה מתכנסת בכנסת שדולה חדשה. השדולה למען הר הזיתים. מארגניה אומרים כי היא הגדולה בכנסת, וכל המפלגות ( למעט הערבים) מיוצגות בה. גם חברי “הועד הבינלאומי להגנה על הר הזיתים” הצטרפו אל חברי השדולה.
אכן מהלך רב רושם. ודאי יינשאו בטקס הפתיחה נאומים נאים על חשיבות הר הזיתים. והמשתתפים יתחייבו לעשות ככל יכולתם .
אבל אפשר ואין בכך צורך.

כבר בשנת 2006 הנחתי על שולחן הכנסת את “חוק הר הזיתים”, החוק המציע הקמת רשות ממלכתית אחת שתטפל בכל ענייני ההר: אבטחה ושיקום, תיירות וארכיאולוגיה וקבורה, רשות שתאגד בתוכה את כל הסמכויות ואת כל התקציבים. ותישא באחריות. אבל משרד האוצר התנגד כי לא רצה להתחייב לעלויות, ומשרד המשפטים התנגד כי הוא לא אוהב “רשות ממלכתית”. ומשרד הדתות לא רצה לריב עם חמש עשרה חברות הקדישא, שחששו שנוגסים בסמכויותיהם וב”נחלת האבות” שלהן, ו”מועצת בתי העלמין” שהתנגדה אז לחקיקה כי לא רצתה לוותר על הכבוד והג’ובים, (בראש המועצה היום עומד דווקא יהודי נאמן ומסור, הרב הלל הורוביץ, אך קצרה ידו בריב הסמכויות) המשטרה לא רצתה לוותר על הסמכות אך לא רצתה אחריות כוללת. והעירייה – זה היה תמיד “גדול עליה”. הייתה זו ממשלת נתניהו שבשנת 2012 הצביעה נגד החוק וקברה אותו. היו להם תירוצים מתירוצים שונים. והעיקרי שבהם : אין צורך בחוק. אנחנו עושים כל מה שנדרש גם בלי חוק. אבל הם לא.
כי זוהי הרעה החולה בהר: לאף אחד מהגופים המטפלים בהר היום אין כל התקציבים הסמכות והאחריות על כל התחומים. אין אדם אחד שקם בבקר וכל תפקידו, וכל אחריותו , וכל המשאבים המוקצים לו מוקדשים רק לתכלית אחת. ואם פוגעים בבית הקברות ובמבקרים בו – מידו תבקשנו. כי כשיש הרבה אחראים – רבה ההפקרות.
“שדולת הר הזיתים” שקמה השבוע יכולה להתחיל ולסיים את פעילותה במהלך אחד : חקיקת חוק רשות הר הזיתים. עד שלא תקום רשות ממלכתית זו – לא נזכה לראות את סופה של החרפה הלאומית הזאת.

כתבות נוספות